Ing. Michal Kuna
Fyzické aktivitě se věnuji již od 8 let, kdy jsem začal s atletikou, které mě provázela až do mých 18. narozenin. Co mě opravdu zaujalo byla návštěva posilovny v 15ti letech a několik let poté vášeň pro posilovnu zvítězila. Na tréninky v posilovně jsem se vždy velmi těšil, protože mě bavilo vidět výsledky a zlepšení. Zanedlouho přišla chuť se vzdělávat v oblasti fitness a sportovní výživy, které se mě stále drží do dnešního dne.
Po skončení s atletikou jsem se začal posilování věnovat více, zkusil jsem i silový trojboj kde jsem se v kategorii do 21let umístil na 3. místě v republice. Poté jsem se opět vrátil k posilování s kulturistickým zaměřením. Nyní cvičím s cílem naturálně maximalizovat množství svalové hmoty. To se samozřejmě neobejde bez období spojené s redukcí tuku, kde se stále zlepšuji a získávám zkušenosti.
V roce 2019 jsem ukončil studium na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze na fakultě potravinářské a biochemické technologie. Během celého mého studia byla výživa něčím, co mě neskutečně zajímalo. Na škole jsem se účastnil seminářů o výživě a volil si předměty s tím spojené. O sportovní výživě jsem si ve volném čase četl a vzdělával se hlavně ze zahraničních zdrojů. Vědecky podložené informace byly pro mě vždy důležité. Propojení mezi vědou, výživou a cvičením ale ze všeho nejvíc.
Velmi mě ale frustruje množství mylných a nepravdivých informací. Oblast výživy je z vědeckého hlediska rozvíjející se obor, situaci ale komplikuje množství osob, které šíří nesprávně interpretované informace, ať už vědomě či nevědomě. Bohužel je stále mnoho velmi sledovaných a známých osob, které svoje informace a tvrzení ani vědecky podložené nemají a sází na chytlavý příběh a marketing. I to je jeden z důvodů proč jsem se rozhodl psát co nejvíce objektivní a nezávislé články na tento web.
Moje dosavadní práce:
Bakalářská práce:
Potenciální deficience n-3 polyenových kyselin ve výživě naší populace a její možné negativní zdravotní důsledky
Magisterská práce:
Možnosti obohacování masných výrobků o výživově aktivní látky
Spoluautor článku: